Protože ne každý, kdo si kupuje ryby, je letitým chovatelem, do této sekce chci napsat pár stručných základních rad a pokynů pro zajištění  vhodných podmínek pro naše tlamovce. Pamatujte, že před nákupem ryb, musíte mít zajeté akvárium, aby se ryby spokojeně adaptovaly. Dále je potřeba zajistit, aby přidávané mladé a menší ryby měly šanci se v novém akváriu zabydlet a nebyly ubity stávající osádkou. Osobně doporučuji kupovat ryby u jednoho chovatel v jeden moment.

 
     
 

1. Akvárium - základním vzorcem pro chov je jeho velikost, od té se nám odvíjí hlavně to nejdůležitější a tím je výběr ryb. Pokud máme akvárium menší než 100 litrů, pak si do něj pořídit tlamovce je nesmysl. U akvárií kolem 200 litrů můžeme říct, že jsou pro zdárný chov minimem, ale jsme zde limitováni výběrem budoucí osádky. Akvária kolem 400 litrů jsou velice vhodná a zde limity ve výběru, až na malé výjimky, padají. Pro tlamovce vybíráme akvária s co největší délkou a šířkou, výška je nejméně podstatná a postačí 45 cm.

 
   
 

2. Záběh nového akva - Na zaběhnutí akvária je několik názorů a postupů, popíšu zde jeden, který používám já. Do akvária napustím čerstvou vodu nechám ji hodinu odstát a upravím parametry na následné hodnoty: Ph 8 , Kh 10-20°, Gh 5-11°, teplota 25-26°. Pokud je nové založení akva plánováno několik týdnů dopředu, nechám si v jiném "zdravém" akváriu zaběhnout 3 týdny filtr. Pokud je akce rychlá, pak filtr z jiného akvária vyždímu do nové vody a zapnu nový filtr, ten bakterie nachytá a začne pomalu přeměňovat No2 na No3. Po naočkování filtru je velice důležité přidat druhý den ryby, jinak baterie vymřou. Pokud zabíháte akva bez ryb i několik týdnů, pak přidání ryb způsobí bakteriím šok na který nejsou připraveny a během 3 týdnů se Vám může přihodit náhlé prudké zvýšení smrtelného No2 nebo čpavku a následuje hromadný úhyn.

   
 

3. Parametry vody - tlamovci mají rádi tvrdší a zásaditou vodu, zejména rod Tropheus tvrdou vodu potřebuje, pokud ji nemá, můžeme často bojovat s problémem střevních parazitů, tato nemoc ráda propuká při stresech jako je přelovování, převoz, nevhodné krmením, nevhodný počet kusů ryb od druhu apod, právě umocněna měkkou vodou. Města, kde je měkká a kde naopak vhodná voda, zde namátkou napíšu. Měkká: Děčín, Ústí n/L, Teplice, Most, Ostravsko, Opava. Vhodná voda je v okolí Roudnice n.L, Prahy. Na léčení zabírá léčivo Entizol, dávkován ve 3 cyklusech, kdy je každé 3 dny vyměněna 1/2 obsahu vody a dávkována 1 rozemletá tableta na 30 litrů vody.

Úprava Ph: po změření vstupní vody se upravuje jedlou sodou, zpravidla pokud je vstupní Ph kolem 7, přidává se výhradně při výměně vody 1 lžíce jedlé sody na 50 litrů. Soda nám pomáhá udržovat vodu zásaditou, nehrozí nám okyselování, které je pro tlamovce velice nevhodné.

Úprava uhličitanové tvrdosti "Kh" jde spolu s Ph nahoru jedlou sodou.

Úprava celkové tvrdosti "Gh" jde pomocí "hořké soli" tzv. Epsom soli, kterou v sypké konzistenci koupíte v zahradnictvi nebo v OBI. Při vstupní Gh 3 stupně se přidání 1 pol. lžíce na 50 litrů dostaneme na 11 stupnů.

   
 

4. Výměna vody - je velice zásadním aspektem pro kvalitní růst a prosperitu ryb. Osobně doporučuji výměnu v týdenním cyklu, kolem 1/2 vody v akva. Výměna staré vody s vyšším obsahem No3, protože v akva s tlamovci ve většíně případů nemáme floru, která by sama No3 srážela, je rybami velice vítána a odvděčí se nám vybarvením, růstem, vitalitou a třením.

   
 

5. Výběr a krmení ryb - jak jsem psal výše, záleží hlavně na velikosti akva, ale také na vhodnosti stravy pro celou skupinu, nekřížením, a samozřejmě na vhodné barevnosti. S výběrem ryb rád poradím, jen pro info uvedu několik příkladů, které jsou vhodné jak potravně, tak barevně. Mnou chované druhy jsem zvolil právě pro nabídku kompletního vybavení akvária ryb, které jsou k sobě vhodné.

Akva 200-400 litrů Malawi: demasoni/maingano (modrá), yellow/auratus (žlutá), metriaclima/saulosi (oranžová/modrá). Od každého druhu kolem 10ti ks, demasoni pak minimálně po 20ti, pro jejich vnitrodruhovou agresivitu. Krmení: Sera Flora, Vipan, mražený cyklop, koretra, občas artemie.

Akva 300-600 litrů Malawi: Aulonocara red dragon (červená), L. yellow (žlutá), Cyrtocara moorii. Od každého druhu kolem 8-10ti ks. Krmení Sera Vipan, mražená artemie, koretra, patentka, černý komár atd.

Akva 300-600 litrů Tanganyika masožravci: C. frontosa (modrobíločerná), A. calvus (černá), N. leleupi (žlutá) Julidochromis (žlutočernomodrá). Od každého druhu kolem 6-10ti ks. Krmení Sera Vipan, mražená artemie, koretra, patentka, černý komár, nasekané ančovičky (grundle).

Akva 300-600 litrů Tanganyika Tropheus: jeden nebo dva druhy Tropheusů, po minimálně 20ti ks od jednoho druhu + doplnění a zpestření rybami Eretmodus. Krmení Sera Flora, Spirulina, mražený cyklop.

S krmením rád poradím a můžu i prodat ze svých zásob, Sera Flora 200g - 150,- kč, Sera Vipan 200g 110,- kč. Možno i mražené krmení. Cenou je krmení velice výhodné a pro ryby je výborné, že jsou i po změně akvária krmeny stejným a kvalitním žrádlem.

   
 

6. Zařízení nádrže - slabá centimetrová vrstva jemného písku, ve větší vrstvě se usazuje nepořádek. Málo kamenů, nedělejte schovávačky, kameny ubírají zbytečně litry a ryby jsou v nich zalezlé, my naopak potřebujeme, aby ryby aktivně plavaly ve střední vrstvě. Základem je také kvalitní filtrace vnitřním čerpadlem s kostkou biomolitanu nebo vnějším kanystrovým kýblem.

   
  Při dodržení těchto pravidel budete mít dlouhodobě spokojené a vybarvené ryby.